Skip to content

MATEŘSTVÍ

Ve většině světa je diskriminace těhotných žen v práci přísně zakázaná. Zaměstnavatel nesmí dávat svým těhotným pracovnicím ultimáta, a už vůbec je nemůže za těhotenství vyhodit. Přesto se takové kauzy dnes a denně objevují a řeší. Tento týden ale upoutal pozornost lidí, zvláště Britů, příběh členky tamního parlamentu.

Poslankyně za Labouristy Stella Creasy se svěřila médiím, že parlament zamítá její žádosti, které by jí znatelně pomohly se skloubením mateřství apráce. Musí tak prosit své kolegy, aby za ni tu a tam udělali práci, když chce strávit nějaký čas sama se svým dítětem. Podobně je na tom její stranická kolegyně Tulip Siddiq, která se svým čerstvě narozeným synem musí chodit i na pracovní schůzky, protože jí parlament odmítá dávat více volna. Ohledně toho by si určitě v České republice zanotovala s pirátskou poslankyní Olgou Richterovou, která dny v kanceláři na Malé straně tráví se svým miminkem. Siddiq je ovšem přece jen o něco vytíženější, protože má novorozence – stala se tak první poslankyní v historii, která si zažádala o „proxy vote“. To znamená, že v době její nepřítomnosti by měl některý z jejích kolegů nárok vyřídit hlas za ní.

V Británii, která je hodnocená jako nejméně „family-friendly“ země v Evropě, nejsou takové příběhy v soukromých firmách nic výjimečného – obě poslankyně se však shodly, že od státního aparátu by nic takového určitě nečekaly.

Pro HR může být sice taková situace složitá, nikdy by ale neměla končit ultimáty, či výpovědí. Právo na mateřství a kariéru by mělo náležet každé ženě na světě – neexistuje totiž jediný rozumný důvod, proč by tomu mělo být jinak.

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top