Skip to content
mzdy peníze novitim
mzdy peníze novitim
mzdy peníze novitim

Mluvte o mzdě hned na začátku! Nenechávejte peníze nakonec. 4 tipy, jak dobře působit na uchazeče.

Zmiňujete peníze na začátku výběrového řízení nebo si necháváte výši mzdy až na konec?

Chci se s  vámi podělit o jednu situaci, o které si myslím, že by vás mohla inspirovat.

 

Jde o zkušenost uchazečky s výběrovým řízením a firmou, která o ni stála.
O tom, jak Anetu chtěli, tak moc, že jí se mzdou pěkně napínali. 😀

 

I o tom, jak Aneta tuhle situaci vnímala, si můžete přečíst rovnou tady.

⏬⏬⏬

 

Slečna Aneta byla nespokojená u stávajícího zaměstnavatele. Práce ji bavila, podmínky měla dobré, nevyhovoval jí ale částečný úvazek, na který musela přestoupit z důvodu krize firmy a následné reorganizace.

Začala se po sedmi letech rozhlížet kolem, hledala práci na plný úvazek.

Zaujala jí nabídka firmy, která byla dokonce blíž jejímu bydlišti. Společnost se jí celkově líbila, v nabízeném oboru se vyznala. Podle inzerátu to vypadalo, že i finanční ohodnocení splní její očekávání, a tak neváhala firmu oslovit.

Odpověď přišla velmi rychle

Téměř okamžitě jí kontaktovala personalistka. Aneta s ní probírala detaily k nabízené pozici, své profesní zkušenosti a padla řeč i na požadovanou výši mzdy. Uchazečka uvedla částku, kterou dostávala při plném úvazku u současného zaměstnavatele, několikrát zmínila, že toto je pro ni minimální hranice ohodnocení na novém místě.

Pohovor po telefonu plynul příjemně, dobrý dojem ze společnosti tak u Anety ještě posílil.

Kličky ohledně mzdy

Zakrátko byla uchazečka pozvaná, aby se přijela podívat do firmy osobně. Všechno bylo fajn, chování lidí i prostory. Tam přišla znovu řeč i na výši mzdy. Personalistka začala zeširoka vyprávět o tom, že u nich je mzdová politika nastavená jinak. Nejdříve by začínala na nižší částce, po zaučení by jí mzda byla zvýšená. Stále se ale Aneta nedozvěděla přesné částky a v jakém časovém horizontu by se jich dočkala.

Finance jako poslední

Do hodiny po osobním pohovoru přišel Anetě e-mail s nabídkou včetně mzdového návrhu. Stálo v něm, že na této pozici dostane o 700,- více na plný úvazek, než má nyní na zkráceném úvazku. A to až po zkušební době, do té doby by mzda byla mnohem nižší.

Co myslíte vzala práci Aneta? 

S díky odmítla 

Naštěstí v tomhle případě brala uchazečka celou akci sportovně a pozitivně. Podívala se do další firmy, zjistila, jak to chodí jinde a procvičila se v komunikaci při pohovorech. O firmě nemluví ve zlém. 😊 Happyend to ale nakonec taky mělo. Aneta se vrátila na plný úvazek, včetně zvýšení mzdy, u současného zaměstnavatele. Firmě se začalo znovu dařit.  

Moje 4 tipy pro zlepšení náborového procesu:

  1. Jednejte s kandidátem hned na rovinu.
  2. Neplýtvejte časem uchazeče ani tím vaším.
  3. Výši nabízené mzdy komunikujte už na prvním pohovoru.
  4. Pohlídejte si, že veškeré věci, které na pohovoru slibujete, dodržíte.  

Uchazeč je vaše chodící reklama 

V tomhle případě taktika personálního oddělení vyšla bez ztráty šátečku firmy. Ale všichni uchazeči nemusí být tak pozitivní a shovívaví jako Aneta. Mějte na paměti, že i člověk, se kterým se nakonec nedomluvíte na nástupu, pro vás znamená chodící reklamu.  

O komunikaci s Vaší firmou poví dál. Nevědomě vás tak může doporučit jako dobrého zaměstnavatele, nepřímo i vaše produkty a služby 

Uvolněte si ruce

Uděláme pro vás audit náboru a analýzu HR procesů. Ozvěte se nám pro konzultaci zdarma.

Chcete více tipů, jak na nejlepší zkušenost uchazeče? Přečtěte si další článek:

Candidate Experience – zkušenost zaměstnance

Na všechny články s novinkami z HR přejdete TADY.

Avatar photo

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, napište mi na email anicka@novitim.cz nebo rovnou zavolejte na číslo +420 605 315 997. Ráda vás uslyším.

Back To Top