Scroll Top
nabor-6-tipu-jak-udrzet-zajem-kandidata-o-praci-2-2

Různorodý tým: Proč a jak poskládat pestrou partu lidí

Různorodý tým vám přinese různé pohledy na věc a to vaše firma určitě potřebuje.

Jak na to?

Chcete-li i vy poskládat mozaiku talentů a posunout vaši firmu na novou úroveň, pak je čas začít s inkluzivním náborem. Představme si firmu, kde se schází lidé z různých prostředí, s odlišnými zkušenostmi a perspektivami. Na první pohled to zní poněkud nebezpečně, ale v našem Novitim týmu jsme si vyzkoušeli, že to jde. V následujících částech se dozvíte, jak na to. 

Zbavte se stereotypů

Všichni známe typické stereotypy: ženy nejsou dost technické, senioři už nemají co nabídnout a junioři vlastně nic neumí. Bohužel, tohle stereotypní myšlení vede k tomu, že přehlížíme obrovský potenciál a ztrácíme cenné kandidáty.  

Tím, že se zbavíme stereotypů, se nám otevřou široké škály talentů. Díky diverzitě se rodí kreativnější nápady, efektivnější řešení problémů a silnější firemní kultura. A co víc, diverzní firmy dosahují prokazatelně lepších výsledků, ať už se jedná o zisky, spokojenost zaměstnanců nebo vnímání značky.  

My se v praxi občas setkáváme s tím, že chtějí klienti jen například uchazeče ve věku 40-50 let, jelikož jsou přesvědčení, že „dvacetileté ucho“ do týmu nezapadne. Ano, bude to mít těžké, ale právě tento dvacátník může do týmu vnést nový pohled a inovace. Jakožto typický zástupce internetové generace může například poradit s technologiemi. Zároveň může tým motivovat k vyšší výkonnosti a dravosti. Může seniornějším kolegům „pošimrat ego“, jelikož k nim bude vzhlížet a bude se od nich učit.  

Kde různorodé talenty hledat?

Snažte se využít maximum zdrojů. Vypusťte informaci o volné pracovní pozici všude, kde se dá. 

Využívejte sílu sociálních sítí. Hrajte si s různými variantami grafiky a emotikonů. Na Facebooku je sice nejzastoupenější věková skupina 18-34 let, ale velká většina z nich má v přátelích i své rodiče. Postujte příspěvky v jazyku, který oslovuje všechny uchazeče bez ohledu na jejich pohlaví, věk a další faktory. Nepoužívejte fráze a slang typické jen pro určitou skupinu.  

V inzercích na pracovních portálech se vyhýbejte zbytečné omáčce a klišé. Třeba frázi jako “Hledáme dynamického a energického muže…” nebo “Hledáme mladého a ambiciózního kandidáta…”. Nejen, že je to diskriminační, ale zároveň tak eliminujete oslovení zajímavého nováčka. 

Jak zařídit, aby si vaše nová pestrá parta sedla?

U nás v Novitim máme věkové rozpětí 20–60+ a všichni si skvěle rozumíme. Ano, někteří sice nemají co říct, když se konverzace stočí na téma sázení paprik, ale zase se může alespoň něčemu přiučit. Nebo jiný příklad. Když se probírají trendy na tik tok a instagramu, každého člena toto téma třeba nezaujme, protože se o sociální sítě nezajímá. Ale díky všestranným a různorodým rozhovorům může být v obraze a vědět, co se děje a co u mladší generace frčí. 

Každý u nás projde před nástupem analýzou osobnosti, díky které zjistíme, jak k sobě máme přistupovat a co se od nás může očekávat. Data využíváme zejména pro hladký onboarding. Po zaškolení analýzu opakujeme a pracujeme již s daty o atmosféře v práci a spokojenosti. Po následné konzultaci tak můžeme přijít na to, co přesně nás trápí a můžeme společně navrhnout nápady pro zlepšení.  

Heslo „komunikace je klíč“ totiž platí i na pracovišti. Vytvořte bezpečný prostor pro sdílení nápadů a jejich ocenění. Zároveň dbejte na pravidelnou zpětnou vazbu a podpořte váš tým v efektivní spolupráci. Je důležité, aby měl každý člen týmu jasno v cílech a věděl, jakou má roli. Snižuje to riziko nedorozumění a frustrace a podporuje vzájemnou pomoc. Díky tomu se tak každý cítí jako cenný a nenahraditelný kus skládačky, ať už mu je dvacet nebo šedesát.  

Pár slov na závěr

Budování různorodého a sehraného týmu vyžaduje čas a úsilí, ale s trochou snahy a trpělivosti se vám podaří vytvořit silný a odolný tým.  

Nebraňte se rozdílnosti, otevřete se talentům z různých prostředí a s různými zkušenostmi. Využijte sílu sociálních sítí a svůj nábor inovujte.  

Po nástupu nováčka ale nezapomeňte vytvořit bezpečný prostor pro sdílení nápadů a respektování individuality. 

Hodně zdaru v budování týmů!

Potřebujete poradit s náborem zaměstnanců? Dejte nám o sobě vědět. Probereme nezávazně vaše představy a potřeby.  Klikněte >>> TADY

 

Hledáte další tipy a triky, jak mít tým plný talentovaných a nadšených lidí? Podívejte se na náš další článek:

7 tipů, jak a kde najít zaměstnance do firmy

Chcete tento článek s někým sdílet?

Nejnovější příspěvky
Clear Filters

Různorodý tým vám přinese různé pohledy na věc a to vaše firma určitě potřebuje. Jak na to? Chcete-li i vy poskládat mozaiku…

V dnešním digitálním světě mají konkurenční výhodu HR oddělení a firmy, které využívají AI k vylepšení a zefektivnění svých procesů. Proto pro vás…