Skip to content

Vánoční…

V neděli budeme na našich adventních věncích zapalovat třetí svíčku. Měli jste už čas zastavit se s přáteli, s rodinou nebo kolegy v práci a alespoň na chvíli nasávat vánoční náladu a v klidu si popovídat o příjemných věcech? Tým Novitim to rozhodně už udělal minulý týden při zdobení a rozsvěcení našeho stromečku. I Ježíšek přišel 😊.

Letos, stejně jako už několik let nazpět, začíná vánoční výzdoba na veřejných místech opravdu brzy.  Kromě toho je tu další trend. Spoustu rodin, zejména těch mladých, si zdobí, mimo adventních dekorací, své byty už na začátku prosince kompletně nazdobeným stromečkem. Je pravda, že za okny, hlavně ve městech, nebyla pořádná sněhová nadílka pěknou dobu. A tak mají lidé zřejmě touhu připomínat si Vánoce a zimu alespoň takto. Možná, že začíná nová tradice a možná, že další generace budou už jen číst o tom, jak se stromeček dříve strojil až na Štědrý den.  A to nás vede k zamyšlení nad tím, jak tento zvyk vlastně vznikl.

Tradice vánočního stromku není tak moc stará. Poprvé se k nám dostala až v 1. polovině 19. století. Původní německý zvyk k nám přinesl tehdejší ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. První stromeček v Praze tak nazdobil v roce 1812 v libeňském zámečku, kde žil. Pěkně ho nastrojil, zapálil na něm svíčky a ukázal ho svým hostům, které pozval na slavnostní vánoční hostinu. Tehdejší pražská smetánka, včetně pozvaných herců, byla v úžasu. Pak po Praze vyprávěli, co u ředitele Liebicha viděli za krásu. A tak se velmi pozvolna dostával stromeček i do ostatních domácností. Nejprve ho zdobili měšťané, až poté se dostal i do obyčejných rodin a na vesnice. Tam se, pro nedostatek místa, věšel špičkou dolů nad jídelní stůl a zdobil se pouze skromně jablíčky a ořechy. Měl mít ochranitelské účinky.

A jak je to u vás? Kdy zdobíte stromek a jak vypadá?

Krásný adventní čas přeje tým Novitim.

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte nám napsat na email info@novitim.cz. Rádi se vám budu věnovat.

Back To Top