Skip to content

AGROFERT: Úřad na ochranu hospodářské soutěže na konci května schválil odkup pekárenské firmy United Bakeries skupině Agrofert, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

Dosavadní ředitel United Bakeries Ivan Flek, který na postu pracoval čtyři roky, byl dle svých slov vyhozen ihned po ukončení transakce. Nejde však o nic překvapivého, Flek se před prodejem vyjadřoval jasně proti. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že společnost bude řídit nové představenstvo, většina nejvyššího vedení firmy podle něj však ve funkcích zůstává.

Nyní již bývalý ředitel dnes ČTK řekl, že v pondělí, hned po ukončení transakce přišli lidé z Agrofertu do firmy, a do půl hodiny byl venku. Podle informací, co dal Agrofert médiím, žádné větší změny v managementu firmy probíhat nebudou. To si však nemyslí Flek, který vyjádřil obavu, že lidé z bývalé Babišovy firmy chystají pravý opak.

Podle agrárního analytika Petra Havla se takové rozhodnutí dalo předpovídat. „Bylo by možná taktické, aby se nový vlastník více seznámil s chodem podniku, než se zbaví vrcholového managementu. Zodpovědný investor si alespoň nějakou dobu nechá vrcholový management, protože ten o tom podniku ví nejvíc,“ řekl.

Agrofert, který vlastní největší českou pekařskou firmu Penam, si koupí United Bakeries výrazně přilepší, co se týče podílu na trhu. K třiceti procentům, které ovládá Penam, si novou fúzí dalších patnáct přidá.

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top