Skip to content
Osterlund implants a chip into a man in Stockholm. More than 4,000 Swedes have adopted the technology.

Čipy zabudované v dlaní lidí – nějaké sci-fi? Kdeže. A proč jsou horkým tématem v HR?

Žijeme v době neskutečně rychlého vývoje techniky a vědy. Umíme vytvořit embryo, hybrid člověka a ovce a pěstovat tak orgány k transplantaci, po světě cestuje robotická žena s vlastními názory, Amazon dokonce roboty nechává hlídat i propouštět své zaměstnance. Někdy to může vypadat děsivě, přesto konzervativně smýšlejících lidí ubývá na úkor stále většímu procentu liberálních progresivistů.

Troufáme si s jistotu tvrdit, že pro valnou většinu pokrok milujících lidí na celém světě je i pouhá představa, že si do ruky nechají zabudovat kousek kovu v podobě čipu, naprosto nemyslitelná. Nejvíce asi vyděsí věrné fanoušky seriálu Orphan Black, protože zmíněný čip až nápadně evokuje neolucionisty, následovníky scénáristy smyšleném, extrémním a často nebezpečným vědeckým směrem, který šířil myšlenku tělesné modifikace jako určité individuální božskosti a lidmi řízené, umělé vytvořené evoluce.

Takový pohled na vědu a její využití je však naprosto relevantní a lidí, kteří toto malé vylepšení postupují, přibývá. Jedna ze společností, co čipy vyrábí, uvádí čtyři tisíce jako počet lidí, co mají v dlani konkrétně jejich produkt. Využívají ho firmy, které je dávají svým zaměstnancům. Ti díky „vychytávce“ mohou otevírat dveře do kanceláře dlaní, nikoliv něčím tak „retro“, jako plastovou kartičkou. Podobně to funguje i na obědech ve firemní jídelně. Že však dostávají firmy využívající tento systém jednu obrovskou výhodu, to bylo kritikům jasné ihned. Mohou tak monitorovat skoro každý krok svého zaměstnance. A toho se samozřejmě dá až příliš snadno využít.

Čip vám v žádné firmě násilím nutit nebudou. Pokud ale chcete pracovat pro firmu, která nepůjde za vaše osobní hranice toho, co dokážete snést, ozvěte se nám. Třeba pro vás máme zrovna teď tu ideální pozici. Napište nám na Facebook, mail info@novitim.cz, nebo nám zavolejte: 605 315 997 🙂

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte nám napsat na email info@novitim.cz. Rádi se vám budu věnovat.

Back To Top