Skip to content

KLIMA: Twitter, Amazon, i Microsoft. Zaměstnanci největších firem světa stávkují za klima.

Z původně čistě studentského hnutí, které rozpoutalo po celém světě vlnu stávek, jež mají za cíl donutit světové vlády konat ohledně klimatické krize, se stalo hnutí, ke kterému už zdaleka nepatří jen studenti. Těm se totiž nadšením a argumenty povedlo přesvědčit milióny pracujících lidí po celém světe, kterým teď jejich zaměstnavatelé často k účasti na stávce poskytují volno. Uvědomili si totiž vážnost situace, ve které se planeta Země nachází a také fakt, že bez jejich participace se jen těžko obejde. V tomto případě je ale samozřejmě řeč spíše o malých a středních firmách, nikoliv korporacích. Pro ty je výrazně složitější zaujmout stanovisko, hlavně z obchodních a ekonomických důvodů. Příkladem budiž Microsoft, který čelí tlaku od svým zaměstnanců, protože v době klimatických stávek uzavřel úzkou spolupráci s ropnou společností, z čehož matička Země radost rozhodně mít nemůže.

Přitom je Microsoft právě jednou z velkých firem, ve které lidé za klima stávkují. I když se dá předpokládat, že jde v tomto případě vzhledem k jeho situaci spíše o krizové P.R., je to právě Microsoft, který se jako jeden z prvních velkých korporací postavil ke stávce vstřícně. To samozřejmě nemohlo nechat chladnými ani další giganty, u kterých je těžké věřit, že jde čistě o soucit s planetou Zemí, jako například Amazon. Stejný přístup už před delší dobou deklaroval Facebook, vedle něj i konkurenční Twitter. To jsou společnosti, které se otázkami klimatu aktivně zabývají už dlouhé roky. Takový přístup je zrovna u provozovatelů sociálních sítí klíčový, až by se dalo říci, že nemají jinou možnost – nic totiž nevyrábí a nedováží, snižování vlastních emisí a podpora stávky je pro ně tudíž (například oproti Amazonu) vlastně zadarmo.
Může se tak nakonec zdát, že žijeme v době, kdy musí dělat korporace tlak na vlády, když dojde na ekologii, nikoliv naopak. A ono se to bohužel nezdá, ono to tak opravdu je. Není pochyb o tom, že vstřícný přístup obrovských celosvětových společností ke stávkám za klima odstartoval další velkou etapu, která hnutí čeká. A to zcela jistě brzy, protože klimatická krize čekat určitě nebude. Tak za lepší budoucnost.

________________________________________________________________________________

U nás se zatím stávkuje málo. Máme u nás však velkou spoustu firem, které ekologie upřímně zajímá. Zodpovědné společnosti, které se chovají tak, aby neničily planetu pro další generace. Pokud je pro vás takový přístup důležitý, a zrovna se ohlížíte po novém zaměstnání, proč si nevybrat firmu, která s vámi souhlasí? I s tím vám můžeme v Novitim pomoci. Napište nám na Facebook, zašlete mail na info@novitim.cz, nebo vytočte 605 315 997. 😊

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top