Skip to content

DIVERZITA

V dnešní době jsme už zvyklí, že platy žen se začínají rovnat těm mužským, jen tak si někdo nedovolí obtěžovat svou kolegyni na pracovišti, a že už i nejvyšší manažerské posty obsazují z velké části ženy. Tipnete si však, v jakém sektoru stále vládne patriarchát?

Ve finančním! Bílí muži jsou v něm zastoupeni drtivou, osmadevadesáti procentní většinou. Mezi zbylá dvě procenta se tak počítají nejen ženy, ale i muži s odlišnou barvou pleti. Výzkum představil deník Financial Times. Ten také ukazuje na to, že jen jeden z osmi zajišťovacích fondů vede žena, nebo člověk tmavé pleti. Do těchto fondů přitom spadá pouze pět procent všech peněz, které finančním sektorem proudí.

Banky tento problém reflektují a chtějí s ním něco dělat. Například britská centrální banka chce do konce příštího roku mít ve vedení alespoň pětatřiceti procentní ženské zastoupení. Že je ale ženské zastoupení na nejvyšších pozicích stále nedostatečné, dokázal nedávno Starbucks: jeho bývalá COO nebyla jen teprve čtvrtou ženou, ale dokonce jediným člověkem odlišné barvy pleti ve vedení korporace. Titulní stránky po celém světě zaplnil Amazon, který v roce 2017 dosadil do představenstva vůbec prvního „ne-bílého“ člověka. Dokud i takto banální úkon vzbouzí chválu a plní noviny, máme stále velký problém.

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top