Skip to content

Ještě jednou ke stravenkám: měla Schillerová opravdu dobrý nápad?

Hned v den, kdy ve Strakovce proběhla tisková konference, na které ministryně Schillerová prezentovala své nejnovější plány, jsme na našem facebooku informovali o její „stravenkové vizi“, která by měla být součástí vládního daňového balíčku. Chce zaměstnavatelů umožnit, aby místo papírků mohli svým zaměstnancům přispívat na stravování klasickými penězi. Říká, že dělat to jinak je vlastně úplně zbytečné. Je to ale pravda? A měl by takový krok pro běžné lidi nějaké nepříjemné dopady?

Pravdou je, že negativní dopad tohoto návrhu bude nulový, pokud projde. Stravenky jsou opravdu zbytečným „odrbáváním“ zaměstnavatelů, ale hlavně zaměstnanců, kteří většinu poplatků za příspěvek ve formě dobře známých barevných papírků, nikoliv klasických peněz, nakonec stejně zaplatí. Problémem také je, že v dnešní době už třetina restaurací odmítá stravenky přijímat, protože za ně odvádí vysoký poplatek stravenkářským společnostem. Ten se dnes pohybuje mezi pěti a patnácti procenty.

Hlavním problémem stravenek je jejich naprostá nesystémovost. Když člověk na poukázky zapomene, za pár měsíců jsou z nich bezcenné papíry, protože mají své „datum spotřeby“. Takový osud ročně potká tisíce a tisíce stravenek v konečné hodnotě 150 miliónů korun. Ty jsou vlastně naprosto vyhozené z okna a těší se z nich opět jen stravenkářské společnosti, kterým se peníze vrací.

Vláda navíc nic nechce rušit, chce jen zaměstnancům dát na vybranou. Ačkoliv je pravděpodobnost scénáře, ve kterém dříve či později stravenky zaniknou úplně, velmi vysoká, zatím nic takového v plánu není. Návrh stojí tak, že chce dát na výběr, zda bude zaměstnavatel přispívat dál stravenkami, nebo bude jejich hodnotu posílat k výplatě ve formě peněz. Pokud jednou dojde k úplnému zrušení, firmám se pravděpodobně nebude líbit fakt, že přišly o daňově uznatelný náklad, což je v dnešní době vlastně jediná opravdová výhoda peníze suplujících papírků.

Na business se stravenkami je napojená a stojí za ním velká spousta mocných lidí. Ti nyní veřejnost straší tím, že ubyde kantýn a restaurací, nebo že se zhorší zdraví zaměstnanců. Jediné, co však reálně „hrozí“ je vznik přehledného systému proti naprosté nesystémovosti, který mimo jiné udrží více peněz v Česku. Dle Ministerstva financí odtud totiž odvádí poskytovatelé stravenek 600 miliónů korun. A to je prostě a jednoduše na hlavu.

________________________________________________________________________________

Uvítali byste úplné zrušení stravenek?

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top