Skip to content

Ve svých šedesáti letech se stala příkladem ženy, které se vyplatilo se přestěhovat za kariérou. Jen ne za svou vlastní. Co předcházelo vydání desky, o které kritici píší, že je tím nejbizarnějším, co Madonna kdy nahrála?

Před měsícem vydala Madonna studiovou desku, která ode dne, kdy spatřila světlo světa, rezonuje celou společností a rozděluje fanoušky popu na dva tábory. Ty, co ji nenávidí a ty, co ji nekriticky zbožňují. Jmenuje se Madame X, podle Madonina alter ega. Album je to náročné, experimentální, plné důležitých poselství a politických názorů, jejichž šíření se Michiganská rodačka nikdy nebála. Vždyť její deska American Life z roku 2003 je do teď považovaná za jedno z nejvýraznějších politicky zaměřených děl současné hudby. Madame X je však jiný případ. Více šokuje, snaží se otevírat oči, rve se za menšiny, zní kompletně jinak než zbylých čtrnáct studiových nahrávek, co kdy Madonna vypustila do světa. V písních a rozhovorech, které umělkyně v posledních týdnech poskytuje, se i hodně objevuje téma ageismu, proti kterému chce šedesátiletá Madonna bojovat. Opět se tak stala jedním z prvních, kdo upozorňují na problém, který musí začít svět řešit.

Jak však nekorunovaná královna popu k tendenci tolik experimentovat došla? Málokdo ví, že delší dobu žije v Lisabonu, kam se přestěhovala kvůli svému synovi, aby tam započal profesionální sportovní kariéru. Je totiž vášnivým fotbalistou. Už tak zcestovalé Madonně, která je zvyklá být celý život neustále v pohybu, ani v jejích šedesáti nevadilo se přestěhovat do Portugalska, aby splnila synovi sen. Kdyby se tak nerozhodla, možná by vydala jen další průměrnou desku. V Lisabonu však poznala spoustu lokálních muzikantů, kteří ji zasvětili do tamních hudebních stylů, které na Madame X hrají „první housle“. Na albu se objevuje latino-pop, africké tradiční rytmy, zesamplovaný Louskáček, ale i klasický taneční up beat. Do toho přejde píseň s názvem God Control, která je v zásadě politickým pamfletem, kterým Madonna upozorňuje americkou vládu na problémy spojené s nedostatečnou kontrolou prodeje zbraní. Zpívá v ní o krvi nevinných a odkazuje na masové střelby, kterých Amerika poslední roky zažívá takové množství, že si na ně zvykla.

Madonna má dětí šest – dvě vlastní a čtyři adoptované. Kvůli fotbalovému snu jejího syna se tak nevzdala domova jen ona, ale i celý zbytek rodiny, na který je sama – nemá stálého partnera. Důležité je si uvědomit, že něco takového není žádná samozřejmost. A zrovna žena, jakou je Madonna, si takový krok určitě dlouho rozmýšlela. Nakonec kývla a v Lisabonu se s rodinou zabydlela. To vše se dělo po tom, co vypustila na trh svou čtrnáctou desku s názvem Rebel Heart, která se stala v její kariéře třetí kritiky odsouzenou nahrávkou v řadě. Na několik let se odmlčela. Říkalo se, že se v Evropě rozhodla pověsit hudbu navždy na hřebík. Čím déle o sobě mistryně sebepropagace nedávala vědět, tím více začínali teorii věřit i fanoušci. Zpěvačka se soustředil na své podnikání, zvláště na značku pleťové kosmetiky MDNA Skin, kterou založila skoro před celou dekádou.

Tato kapitola se tak může v životě popové divy číslo jedna brát jako obětování její kariéry, pravděpodobně ji to však zachránilo. Bez Lisabonu by se možná Madonna odmlčela navždy, nevydala by desku, která se ihned dostala na první místo v žebříčcích šedesáti zemí po celém světě a neohlásila by k ní ani velké turné, které se překvapivě rychle prodává. Ve svém sídle nedaleko hlavního města, které si pořídila v roce 2017, bydlí stále. Pomohla tím rozjet kariéru jejího syna? Zcela určitě. A dost možná tím zachránila tu svou. Madonna se tak stala živoucím důkazem, že myslet při kariéře na své děti může být to nejlepší rozhodnutí, jaké může člověk udělat. My v Novitimu si myslíme, že je příkladem toho, že stěhovat se kvůli kariéře cenu prostě má. Madonně to vynese přinejmenším pár nominací na Grammy a desítky milionů dolarů.

Jestli stojíte před rozhodnutím, zda se přestěhovat kvůli práci, ozvěte se nám. Máme diagnostiku, díky které jsme vám schopni poradit, a společně s vámi najít efektivní řešení.

Pište na mail info@novitim nebo volejte na mobil +420 603 479 232

Těšíme se! Tým Novitim

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte nám napsat na email info@novitim.cz. Rádi se vám budu věnovat.

Back To Top