Skip to content

Zaměstnanci General Motors po dvanácti letech stávkují, dohoda je v nedohlednu

Jedna z největších automobilek světa, která vlastní značky jako Opel, Cadillac, Chevrolet či Hummer, dočasně zavřela přes třicet svých výrobních závodů v devíti státech U.S.A. Skoro padesát tisíc zaměstnanců GM totiž stávkuje. Odborům se nelíbí výše mezd, ale i nízké příspěvky na zdravotní pojištění či zaměstnávání na dobu určitou. Na jednáních odborů s vedením koncernu, které v tyto chvíle už běží, se mají dále řešit jistoty zaměstnání a podíl zaměstnanců na zisku. Jednání jsou však od začátku napjatá a mohou dopadnout vlastně jakkoliv. Může za to plán GM na uzavření čtyř výrobních závodů. Ohledně požadavku vyšších platů se odbory odvolávají na fakt, že firma vykazuje v Severní Americe rekordní zisky. Odbory slibují, že budou proti uzavření závodů bojovat všemi silami, stejně jako za vyšší mzdy.

Naposledy se General Motors ocitla v podobné situaci v roce 2007, kdy zaměstnanci stávkovali dva dny v průběhu kolektivního vyjednávání. S těžkým srdcem však firma musí vzpomínat na dva měsíce trvající stávku z roku 1998 v Michiganu, která firmu stála dvě miliardy dolarů, což odpovídá pěti procentům jejího kapitálu.

Podle zpravodajských agentur i představitelů odborů je uzavření nové dohody mezi vedením a zaměstnanci v nedohlednu. Odbor tvrdí, že udělalo vedení GM zatím při hledání kompromisu velmi málo, to však oponuje tím, že na stůl položilo návrh dohody, která zohledňuje všechny požadavky. Pokud se však bude stávka táhnout dlouho, může mít pro automobilový koncert fatální následky.

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top