Skip to content

DOVOLENÁ: Vše, co potřebujete vědět, než začnete plánovat

Je tu léto, čas úmorných veder, aperol spritzu, ale hlavně dovolených. Sestavili jsme nejčastěji kladené otázky zaměstnanců a v následujících bodech je zodpovíme.

Kdy mám na dovolenou právo? Samozřejmě kdykoliv, nejen v létě. Ze zákona má každý zaměstnanec nárok na minimálně čtyři týdny dovolené, často firmy týden, či dva přidávají jako bonus.

Jak si dovolenou zařídit? Musíte se včas domluvit se zaměstnavatelem, ten vám však nemá povinnost dovolenou na daný termín poskytnout. Může vám její termín dokonce nařídit. V takovém případě vám ale musí váš šéf dát vědět alespoň čtrnáct dní dopředu, jinak se jedná o porušení zákoníku práce.

Jsem ve zkušební době, mám také nárok na dovolenou? Ano. Na dovolenou má právo každý, kdo odpracuje alespoň šedesát dní. Zkušební doba by vám v tom určitě neměla bránit.

Může mi zaměstnavatel dovoleno zrušit? Ano, může. Samozřejmě pouze z vážných provozních důvodů. V takovém případě máte právo na náhradu všech vzniklých škod (letenky, hotel…).

Odcházím ze stávajícího zaměstnání. Co teď? Pokud dáváte výpověď, ale zbývá vám u zaměstnavatele nevyčerpaná dovolená, je vám ji povinen proplatit. Může vám ji však nařídit vybrat ve výpovědní lhůtě. To vám však musí také dát vědět alespoň čtrnáct dní dopředu.

Takto jednají féroví zaměstnavatelé. Jestli takového hledáte, dejte nám vědět. Tel.: 792 249 379
E-mail: info@novitim.cz

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top