Skip to content

GLOSA: Ovčáčkova talk show Jaromíra Soukupa

Žijeme ve skvělé a nádherné zemi, kde se může stát opravdu cokoliv. Kdykoliv si myslíme, že jsme nalezli limit absurdna, objeví se zpráva, která pomyslný strop prorazí hlavou a laťku nastaví zase o něco výše. Třeba to, že bude mít Jiří Ovčáček (ano, TEN Ovčáček) vlastní talk show na TV Barrandov. A nechápejte nás špatně, nejde o to, jak moc je či není prezidentův mluvčí relevantní, nejde ani o náš názor na něj. To vše necháváme stranou, nabízí se zde totiž otázka, nad kterou visí vykřičník červenější než trenky, které pan prezident nedávno pálil v Hradní zahradě před novináři v rámci své alternativně-umělecké performance. Hodí se, aby měl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře a mluvčí prezidenta republiky svou talk show?

Ovčáček je známý provokatér, který někdy připomíná až iluzionistu. Nikdo neví, zda na svůj oficiální „hradní“ twitter píše své osobní názory, názory pana prezidenta, nebo obojí míchá dohromady. Jeho facebookové příspěvky se dají velice lehce zaměnit s těmi, co na sociální síť publikuje stejnojmenný satirický účet a na jeho rozhovor v DVTV, kde odpovídal na otázky ohledně toho, zda prezident pije… Na ten se nedá zapomenout, ačkoliv si je stále málokdo jistý, jestli byly jeho odpovědi myšleny vážně.

Ovčáčkova talk show nemá být politická, má být laskavá a odlehčená, jak říká sám mluvčí. To se však nechce věřit  člověku, co přinesl do debaty (shodou okolností na TV Barrandov) fíkus jako náhradu za prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, který se odmítl účastnit, a využil tak i takovéto příležitosti k zesměšnění protikandidáta. Ovčáček je totiž mimořádně inteligentní člověk, který moc dobře ví, co dělá. A ví to i šéf Barrandova Jaromír Soukup, který vysílá své pravidelné rozhovory s prezidentem. Půjde o čistý prostor pro anti-kampaň, kterou vede Hrad proti svým kritikům už od prvního zvolení Miloše Zemana. Ovčáček si totiž, stejně jako jeho šéf, od neustálých narážek prostě neumí pomoci. A to za žádných okolností.

Kdyby to však dokázal a opravdu by vedl talk show mírumilovnou tak, jako by to dokázala už jen Halina Pawlowská, stále by se to nehodilo. Mluvčí má být mluvčím a dělat svou práci. Má médiím odpovídat na otázky, ne v nich fyzicky působit. Ovčáček býval redaktorem, působil v Právu, Blesku, či v komunistických Haló novinách. Pokud mu práce v médiích chybí, ať přejde zpět na druhou stranu „barikády“. Nemůže však stát za každou cenu na obou a tvářit se, že je to v naprostém pořádku.

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top