V sobotu prošel Prahou po deváté duhový pochod Prague Pride, který oslavuje toleranci a diverzitu. Ve světě mají podobné pochody ve stovkách měst, v Čechách ale vyvolává akce stále velké kontroverze. Letošní ročník festivalu se dokonce neobešel bez útoků – večer dva dny před samotným pochodem někdo střílel z mostu do Pride village na Střeleckém ostrově do lidí petardy, v noci z pátku na sobotu pak neznámý pachatel polil olejem schody, co vedou na Letenskou pláň, kde se koná každoroční zakončení. I přes podobné excesy a deštivé počasí v sobotu zakončily desítky tisíc lidí týden trvající festival kulturním programem na Letné.
Kritika na účet festivalu je každý rok „na jedno brdo“ – „proč se musí komunita takhle prezentovat? Proti gay lidem nic nemám, mají si ale podobné věci dělat doma v obýváku a netahat to na ulici“. Každý může mít samozřejmě na karnevalový průvod a celý festival svůj názor, jedno je však jasné – bez pochodů hrdosti by nebylo emancipace homosexuálů. Bez té by nebylo postupného narovnávání práv. Takže ačkoliv se může konzervativnější části společnosti jevit akce jako nesmyslná, pro LGBTQ komunitu má naopak smysl obrovský. První „duhový“ pochod vyšel do ulic před padesáti lety v New Yorku. Tehdejší události jsou do teď známy pod názvem baru, kde celé povstání komunity začalo – Stonewall.
Slavíme tak padesát let od počátku gay emancipace, která ještě rozhodně není u konce. Česká republika je vůči homosexuálům sice tolerantní, jejich postavení ve společnosti je však stále nelehké, řekla nedávno pro Forbes Jana Vychroňová, personální manažerka Vodafonu, který je známý jako firma s pravděpodobně nepřátelštějším postojem k LGBTQ zaměstnancům a komunitě jako takové. I přes to, že v Česku působí spousta podobně přátelských firem, situace stále není zdaleka ideální. LGBTQ lidé se stále bojí na pracovišti „vyoutovat“ – firmy pro ně totiž nejsou schopny zajistit kvalitní zázemí, které by jim k takovému kroku dodalo odvahu. Je to problém zvláště středních firem, které problém prostě a jednoduše přehlíží, nebo se k němu odmítají jakkoliv postavit.
Nabízí se otázka – záleží v takové případě na velikosti dané firmy? Vodafone si může dovolit narovnávat svými firemními pravidly legislativní nedostatky, které upírají spoustu práv gay lidem – může něco takového však dělat malá firma? Nemusí, ve společnost o deseti zaměstnancích se dá samozřejmě vše individuálně vyřešit, to v korporátu tak jednoduché není. Proto firmy o velikosti Vodafone potřebují taková interní pravidla, která umožní všem bez rozdílu dosáhnout na stejné příležitosti. Jak říká zakladatel Prague Pride Business Fora Czeslaw Walek: “Žádný zaměstnavatel nemůže lidi přimět k vyoutování, ale může nastavit pracovní prostředí, ve kterém to bude jednodušší.”
Na problematiku „manželství pro všechny“ či adopci dětí samozřejmě může mít každý názor, jaký chce. Je ale výsostně důležité, aby měli homosexuálové a transgender lidi stejná práva a benefity na pracovišti, což nezaručuje legislativa a je tak proto na vedení každé firmy, jak se k tomu postaví. A dokud to tak nebude, bude Pride a jeho platformy jako Pride Business Forum, důležitý. A až nebude muset bojovat za rovnoprávnost – pořád jde jen o karneval, o oslavu radosti, lásky a diverzity, jak říkají sami organizátoři. Koná se jednou za rok. Tak zase o tolik nejde.
foto: Prague Pride, Harvard University
________________________________________________________________________________
Jsme schopni Vám najít práci podle Vašich představ. Pokud uvažujete o změně, neváhejte nás kontaktovat. Třeba budeme mít ideální místo třeba pro Vás.
info@novitim.cz
605 315 997