Skip to content

Práva zaměstnance

Víte, jaká máte jako zaměstnanec práva?

Průzkumy ukazují, že Češi o tom, co smí, či nesmí na pracovišti, nemají často ani páru. Stále velké procento lidí si například myslí, že když vynechají obědovou pauzu, mohou odejít domů dříve. To není pravda. Zaměstnavatel vám má totiž povinnost poskytnou půlhodinovou pauzu maximálně po šesti hodinách nepřetržité práce, můžete si ji tedy odpustit, ale předčasný odchod vám určitě nezajistí, pokud se s šéfem nedomluvíte – tím by ovšem riskoval porušení pracovního zákoníku.

Věděli jste třeba, že má váš šéf právo určit, kdy si vyberete dovolenou?

Pokud to však nestihne do 30. června, je výběr čistě na vás. Surfujete v práci občas na internetu? V extrémních případech vám za nevinné klikání na facebooku může hrozit výpověď. V roce 2012 se takový případ dostal k Ústavnímu soudu, ten se postavil za zaměstnavatele. Od té doby se vyhazov za surfování na internetu stává stále častější praxí.

Potřebujete uprostřed pracovního dne k lékaři?

Zaměstnavatel vám nikdy nesmí určit maximální čas, jaký na vyšetření máte! Zákoník práce mluví o „nezbytně nutné době“, která není nijak omezená. To kvůli tomu, že doprava a délka čekání u lékaře je prostě a jednoduše individuální záležitostí. Abyste za dobu, co strávíte na vyšetření, nepřišli o plat, musíte ho podstoupit co nejblíže pracovišti a doložit, že není možné k vašemu doktorovi jít jindy než během pracovní doby. Takové drama se ale ohledně návštěv lékaře ve většině firem naštěstí neděje. 😊

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email info@novitim.cz. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top