skip to Main Content

Pride business fórum udílelo ceny pro nejvíce LGBTQ+ friendly české společnosti.

Už podruhé tak gay komunita mohla ocenit snahu mnoha firem, které se nebojí bojovat za diverzitu rovnoprávnost. Ceny se rozdávají v mnoha zemích světa a pro firmy je ocenění velká prestiž. V dnešní progresivní, neustále liberalizující se společnosti je pro velké firmy obrovskou výhodou, být známé jako ty, u kterých se nikdo nemusí bát být takový, jaký je.

Cenu za nejvíce LGBTQ+ friendly zaměstnavatele získal Vodafone, který je svým přístupem k sexuálním menšinám známý ve všech zemích, kde operátor působí. Porota české vedení Vodafone ocenila za celkovou komplexní strategii společnosti, speciální důraz na potřeby LGBT osob v rámci dalších aktivit diverzity a HR, lokální implementaci globální strategie, aktivní zapojení vedení společnosti i samotných zaměstnanců. Na druhé příčce skončila společnost Accenture, která má po světě skoro půl milionu zaměstnanců. Porota ocenila dynamický přístup firmy k narovnání benefitů a podmínek LGBTQ+ zaměstnanců. Třetí příčku obsadila společnost ExxonMobil, kterou porota pochválila hlavně za to, jak mimořádně pomáhá svým transgender zaměstnancům.

Ocenění však nejsou jen pro celé firmy, ale i pro jedince – Workplace Equality Heroes. Toto ocenění dostal spoluzakladatel firmy Adler International a majitel taxislužby Liftago, Martin Hausenblas. Ten aktivně podporuje například festival Prague Pride, Liftago se stalo jeho partnerem.

Dalším z oceněných „hrdinů“ je Roman Kocián, CEO a majitel Primeros, české firmy vyrábějící například kondomy. Porota ocenila, že jeho firma aktivně podporuje řadu neziskových iniciativ, zaměřených na LGBTQ+. Výrazně finančně přispívá na Prague Pride, ale i na společnost AIDS pomoc, která v Česku pomáhá HIV pozitivním lidem.

Oceněna byla i Edita Šilhánová, žena, která se postarala o pořádný poprask, když ve Staropramenu prosadila jeho veřejnou podporu Prague Pride. Pro smíchovský pivovar pracuje do dnes. Byla jedním z prvních odvážných lidí v businessu, kteří se odvážili veřejně podpořit duhový festival. Staropramen za tento krok tenkrát schytal kritiku od lidí z okolí (tenkrát) prezidenta Václava Klause, převládly však pozitivní reakce. Pivovar je sponzorem festivalu do dnes.

Cenu za „skokana roku“ vyhrála společnost Innogy.

Vojtěch Marek
Back To Top