Skip to content

V Česku se začíná mluvit o krácení pracovní doby. Co by to pro vás, jako zaměstnance, vlastně znamenalo?

Některé firmy už tuto praxi horlivě zavádí, ty, které s rozvahou čekají, o tom přemýšlí a analyzují. Vědí totiž, jak je v dnešní době důležité svým zaměstnancům usnadnit oddělování pracovního a osobního života. Splývání těchto dvou stran barikády je totiž častým důvodem nespokojenosti a případně i následných výpovědí.

Kratší pracovní doba funguje na principu méně času stráveného v kanceláři za cenu možného většího stresu z toho, že člověk nestihne za kratší dobu vše, co musí. Většinou to tak však vůbec nedopadá a stačí si hlídat příliš dlouhé pauzy na kávu, které nám stejně během dne ukradnou spousty času, který bychom jinak mohli věnovat sami sobě. Právě díky kratší pracovní době.

Šest z deseti na směny pracujících lidí by zkrácení pracovní doby rozhodně uvítalo a zároveň si jsou jistí tím, že by stejné množství práce za méně času určitě zvládli. Spíše s pochybnostmi na zkrácení pracovní doby pohlíží osmadvacet procent dotázaných, ti si totiž nejsou jistí, zda by vše za méně času dokázali stihnout. Jen dvanáct procent českých zaměstnanců by takový benefit razantně odmítlo.

Firem, které svým zaměstnancům tento benefit nabízejí, je v Čechách sice minimum a jejich počet se navyšuje velmi zvolna, pár se jich však už najde. Například v jedné z menších českých bank chodí její zaměstnanci do práce jen čtyřikrát týdně, internetový obchod s kontaktními čočkami zase snížil počet pracovních hodin na sedm. Ředitel zmiňované banky svůj krok zdůvodňuje tím, že systém pěti pracovních dnů máme již padesát let a přišel čas na změnu, od které neočekává žádné dramatické zlepšení pracovních výsledků, ale věří, že zpříjemní život jeho zaměstnancům.

V portfoliu klientů máme společnosti, které se snaží svým zaměstnancům pracovní život také zpříjemnit. Rozhlížíte se po novém místě? Nebo jste naopak firma, která o tomto benefitu uvažuje? Ozvěte se nám a my Vám poradíme, jak na to. Pište na info@novitim.cz nebo volejte +420 605 315 997, těšíme se 😊

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte nám napsat na email info@novitim.cz. Rádi se vám budu věnovat.

Back To Top