Scroll Top
vyber-zamestnancu-tipy-proc-se-nespolehat-jen-na-cv

Výběr zaměstnanců: Proč se firmy nemají spoléhat jen na CV

Tipy pro zaměstnavatele: jak na efektivní nábor a výběr zaměstnanců

Na denní bázi spolupracuji s uchazeči o práci i se zaměstnavateli, kteří hledají nové kolegy do svých týmů. Znám proto nábor očima obou stran. Právě druhé straně – zaměstnavatelům – často připomínám, že životopis je sám o sobě skvělým výchozím bodem, ale neměl by být zlatým grálem, na kterém mají stavět při rozhodování. Pokud chtějí najít opravdu šikovného a motivovaného zaměstnance, stojí za to podívat se i za hranice “papíru”.  

Co v životopise nenajdete 

CV je vlastní reklama, přes kterou o sobě dává uchazeč vědět. Jsou ale věci, které není tvůrce životopisu schopný v zaslaném dokumentu vyjádřit. 

Co vás má jako zaměstnavatele zajímat a s největší pravděpodobností v životopise nenajdete? 

Měkké dovednosti: Empatie, komunikace, týmová spolupráce apod. to jsou dovednosti, které jsou pro úspěch v práci také klíčové, ale v životopise se těžko popisují a kvantifikují. 

Skryté talenty: Někteří lidé mají skvělé schopnosti, které ve svém životopise nezmíní. 

Přesná motivace: Proč chce kandidát pracovat právě ve vaší společnosti. Co ho žene měnit práci. Co od nového zaměstnavatele očekává. To se většinou z pár řádků na papíře nedozvíte. 

Zapadnutí do týmu: Uchazeč má potřebné zkušenosti a praxi. A nabírajícímu manažerovi se zamlouvá. Bude ale fungovat spolupráce s ostatními kolegy? Začlení se dobře do týmu? 

Jak skládačku doplníte 

Ještě před tím, než si pozvete kandidáta k pohovoru, můžete mimo CV získat i další informace. Na trhu je celá řada diagnostik, které se dají už v první fázi náboru využít. Stačí se porozhlédnout po takové, která vám bude vyhovovat. V každém případě doporučuji, abyste byli inovativní a otevření novým možnostem a nástrojům! Mohou vám ušetřit spoustu starostí, námahy a v konečném důsledku i peněz, které vydáte za nevydařené výběrové řízení a nástup.  

V Novitim uznáváme komplexní přístup k náboru, který jde za hranice životopisu. Proto jsme analýzu osobnosti standardně zařadili do prvního kola výběrového řízení. Každý kandidát, kterého pro danou pozici oslovíme, projde také naší diagnostikou.  

Jde o klíčovou součást námi vytvořené metodologie. Měříme i nevědomí uchazečů, takže nelze žádným způsobem ovlivnit výsledky. Naměřené hodnoty jsou vždy objektivní.  

Příklad z praxe 

Jako ukázku uvádím příběh našeho klienta. 

Nedávno jsme čelili výzvě najít vhodného kandidáta na velmi složitou pozici do oblasti kybernetické bezpečnosti.

Prostě jsme potřebovali najít “jednorožce”. Našli jsme skvělého kandidáta. Udělali jsme s ním pohovor i diagnostiku a s nadšením jsme ho poslali klientovi. Jenže manažer firmy si otevřel životopis a na náš report z pohovoru a výstup z diagnostiky už se ani nepodíval. Dal nám zpětnou vazbu, že uchazeče máme z výběrového řízení vyřadit, protože se mu nelíbí styl CV. Přesto jsme klienta přesvědčili, aby se s tímto člověkem aspoň spojil. Aby mohli společně informace ze CV probrat. Na náš popud se opravdu spojili.

Výsledek? Klient byl nadšený a s kandidátem – teď už zaměstnancem – úzce spolupracuje. A co víc, projekt, na kterém pracovali, se díky expertíze nového kolegy výrazně změnil a posunul. Klient dokonce zvažuje, že ho vezme jako podílníka do jedné ze svých firem.

Zkrátka, kandidát, kterého jsme doporučili, se ukázal jako velký odborník a tahoun. Ke všemu ještě jako kolega, který dobře zapadl do týmu. Tady je jasný příklad toho, že uchazeč, který nemá zrovna vlohy pro psaní životopisu a sebeprezentaci, by neměl být jen kvůli tomu opomenutý a vyřazený z náborového procesu. 

Potřebujete poradit s náborem zaměstnanců? Dejte nám vědět. Probereme nezávazně vaše představy a potřeby.  Klikněte TADY

Chcete si přečíst víc článků, kde najdete tipy a triky pro nábor ? Podívejte se třeba na: 

Různorodý tým: Proč a jak poskládat pestrou partu lidí

 

Celý článek, spolu s tipy i pro uchazeče, jak napsat ideální CV, najdete na webu Business Animals, kam pravidelně také přispíváme: Životopis z pohledu firem i uchazečů o práci

 

Chcete tento článek s někým sdílet?

Nejnovější příspěvky
Clear Filters

Audio verze Co se mění a jak novelizace zákoníku práce ovlivní personalisty a nábor? S příchodem roku 2025 vstupují v platnost důležité změny…

Audio verze Jaké máme novinky v Novitim službách Díky zpětné vazbě od klientů jsme rozšířili naši nabídku a zaměřili jsme se na…