Skip to content

5 HR trendů v roce 2021

  1. 🔵 ROSTOUCÍ NEZAMĚSTNANOST

Podle Českého statistického úřadu v únoru loňského roku, těsně před covidem, byla nezaměstnanost na 3 %. Letos v únoru byla míra nezaměstnanosti na 4,3 % a o práci vlivem pandemie přišlo nejvíc lidí z gastra, z dopravy a z turistického ruchu. Zprávy v médiích na téma ztráty zaměstnání a nezaměstnanosti vypadají děsivě a lidé se bojí o své pozice. I my pociťujeme zájem o práci u uchazečů z postižených oborů mnohem větší než v minulých letech. Ale je třeba také připomenout, že máme jako Češi stále nejnižší nezaměstnanost v EU. A i to, že v roce 2016, kdy ještě žádný covid nehrozil, byla nezaměstnanost na míře 6,4 % a ruku na srdce, kdo tenkrát panikařil z tohohle čísla?

  1. 🔴 MENŠÍ OCHOTA MĚNIT ZAMĚSTNAVATELE

Fluktuace u chronických „cestovatelů“ je spíše stejná.  Tam výrazný zvrat nevnímáme. Obecně se ale situace odrazila u lidí, kteří by rádi změnu, ať už kvůli dlouhodobější frustraci z finančního ohodnocení, z atmosféry na pracovišti, případně u těch, kteří na pozici stagnují a potřebují nový vítr do plachet. Ti jsou nyní opatrní. Nepouští se do výpovědí, dokud nemají novou nabídku. Často se i obávají změny zaměstnavatele, protože si nejsou jistí jeho prosperitou a tím, že firma ustojí různé vlny pandemie. Nejistota je vede k tomu přečkat tuhle bouřku u stávajícího chlebodárce.

 

  1. 🟣 HOME OFFICE

Dříve to byl milý a vítaný benefit, kteří naši klienti nabízeli, a na který se nás uchazeči ptali už na začátku pohovoru. Dnes je to u administrativních a obchodních pozic nutnost. Pro ty, kteří neradi pracují z domova a dostanou tuhle práci befelem, se rázem mění na nevítanou formu práce.  Zvlášť pokud nemají takoví zaměstnanci doma vhodné a klidné podmínky. Pro ně se z domova, který má být oázou klidu, stal najednou diskonfortní „zvěřinec“ s dětmi na online výuce, doplněný mnohdy ještě partnerem, který také pracuje z domova a chce mít svůj prostor.  Nezdá se, že by se požadavek na home office v nejbližších měsících měnil a frustrace z něho bude tak narůstat. Proto se zaměstnavatelé zamýšlí a vymýšlí, jak zaměstnance doma motivovat, jak jim pomoci, ale také jak práci na dálku nejefektivněji dělat i kontrolovat.

  1. 🟢 MZDOVÉ OHODNOCENÍ KLESÁ NEBO ZAMRZLO

V posledních letech mzdy a odměny určovali spíše zaměstnanci. Zaměstnavatelé si chtěli udržet dobré zaměstnance a ohodnocení pravidelně navyšovali. Už v loňském roce, a počítá se s tím i v tom letošním, mzdy napříč obory stagnují, někde se i snižují. Jen u specialistů, hlavně potřebných profesí v době pandemie, mírně mzdy narostly.

  1. 🟡 ZDRAVÍ A PSYCHIKA ZAMĚSTNANCŮ

Zaměstnavatelé se soustředí více na psychickou pohodu a zdraví svých zaměstnanců. Změnily se tím i benefity. V době pandemie, kdy postrádá smysl benefit jako například permanentka do fitka nebo vouchery na kulturu, nabízí firmy svým lidem třeba psychologickou pomoc pro ně i pro jejich rodinné příslušníky, cílené finanční injekce, ergonomické pomůcky k jejich pracovním místům doma, kyvadlovou dopravu, aby nemuseli používat hromadnou přepravu nebo i dostatečné zásoby ochranných pomůcek a dezinfekcí.

 

My v Novitim řešíme s klienty při náborech každý ze zmíněných bodů. Nejvíc ale narážíme na energii a psychickou pohodu. Díky naší analýze osobnosti dokážeme říct, co každého z Vašich lidí drtí a jak mu pomoci. Manažerům můžeme poradit, jak efektivněji jejich tým řídit, úkolovat a kontrolovat. A to všechno na základě rychlého online testu. Konzultaci výstupu děláme osobně i online – to už záleží na preferenci firmy i jednotlivce. Zajímají Vás podrobnosti?

 

Avatar photo

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, napište mi na email info@novitim.cz nebo rovnou zavolejte na číslo +420 702 962 375. Ráda vás uslyším.

Back To Top