skip to Main Content
5 novinek v zákoníku práce

5 novinek v zákoníku práce v roce 2023

Obsah článku 5 novinek v zákoníku práce v roce 2023:

  1. DPČ a DPP
  2. Uvolnění v doručování dokumentů
  3. Definice práce na home office
  4. Podpora zaměstnanců 55+
  5. Rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele

DPČ a DPP

Zaměstnanci na dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce budou mít nově nárok na dovolenou i ošetřovné. Návrh zahrnuje i povinnost zaměstnavatele proplácet dohodářům příplatky za práci ve svátek, o víkendu a v nočních hodinách.

Uvolnění v doručování dokumentů

Pracovněprávní dokumentaci (uzavření pracovního poměru, dodatek ke smlouvě a ukončení pracovního poměru) bude možné doručovat i elektronickou formou. Záleží na praxi, možnostech a preferencích zaměstnavatele i zaměstnance, kterou možnost zvolí.

Definice práce na home office

Práce na home office a její podmínky mají být součástí smlouvy. Pokud zaměstnanec požádá o možnost práce z domova a zaměstnavatel mu nevyhoví, musí důvody zamítnutí zaměstnavatel sepsat a doručit zaměstnanci. Novela také navrhuje paušální proplácení nákladů za energie, které spotřebuje zaměstnanec v souvislosti s prací doma.

Podpora zaměstnanců 55+

MPSV[1] chce svými motivačními nástroji podpořit zaměstnanost lidí v předdůchodovém a důchodovém věku. Snížením výše sociálního pojištění chce povzbudit starší generace k ekonomické aktivitě a zvýhodnit firmy, které poskytují zkrácené a flexibilní úvazky osobám starším 55 let.

Rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele

Novela stanoví další oblasti, které budou muset být ukotveny v pracovní smlouvě nebo v samostatných ustanoveních. Například délku a podmínky zkušební doby, postupy při rozvazování pracovního poměru, přesné ujednání pro vyslání zaměstnance do zahraničí a jeho návrat.

[1] Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

 

Schválené změny a aktuální znění zákoníku práce 2023 po novelizaci najdete v našem článku:

Novela zákoníku práce 2023

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte nám napsat na email info@novitim.cz. Rádi se vám budu věnovat.

Back To Top