Skip to content

Případovka – Jak vnímá diagnostiku uchazeč?

Před časem jsme realizovali kampaň pro klienta, která cílila na uchazeče z oblasti IT. Jednalo se o marketingovou a personální kampaň na velmi úzce specializovaný obor s požadavkem na seniorní zkušenosti a perfektní angličtinu. Jako bonus byla pozice na Slovensku. Co vám budu povídat, připadala jsem si jako tajná agentka, která hledá ve všech zákoutích, aby našla ten “svůj poklad” a nikdo jí ho “nevyfoukl” před nosem 🙂

Pan Svoboda (říkejme mu v mém článku třeba tímto jménem) byl právě takový poklad. Nejen, že to vypadalo, že splňuje požadavky našeho klienta, ale ještě k tomu to byl příjemný a otevřený uchazeč. Co si budeme povídat, někdy sdílnost a komunikativnost nepatří k těm nejsilnějším stránkám „ajťáků“. Nechci v žádném případě nikoho z IT urazit, ale už jsme realizovali mnoho takových kampaní se zacílením právě na IT a proto víme, že prostě mají jiný, pro nás běžné smrtelníky, často svůj a uzavřený svět. 😊 Ale o tom zase někdy příště.

Právě díky příjemné komunikaci to možná o to víc rezonovalo a my dva spolu byli v kontaktu opakovaně a delší čas.  Po první selekci, pohovoru a ověření všeho potřebného z mojí strany, jsme uchazeče doporučili klientovi jako vhodného na hledanou pozici. Nakonec se ukázalo, že potřebuje nabrat přeci jen ještě další konkrétní zkušenosti, náš klient s panem Svobodou ale navázal kontakt a společně probírali a zvažovali možnosti jejich další spolupráce. A já se radovala i z tohoto úspěchu!

Protože součástí našich výběrových řízení je speciální diagnostická metoda, která pomáhá našim klientům (jak firmám, tak i uchazečům) v dalších rozhodnutích, tak i pan Svoboda touto částí pohovoru prošel. Diagnostiku velmi rychle absolvoval a následně projevil zájem o to, aby se mu věnoval náš kolega, který je specialistou na interpretaci výsledků. A tak brzy po vyplnění se náš kolega Marek spojil s panem Svobodou, aby probrali jeho diagnostický výstup při online hovoru. V tomto případě se totiž jednalo skutečně o mezinárodní akci, kdy náš český konzultant z Prahy probíral život Slováka, který žije kvůli práci už dlouhá léta v Británii a nyní zvažuje návrat na Slovensko, případně do Prahy nebo Brna. Vše probíhalo v nelehké době korona omezení, takže pan Svoboda promýšlel své další kroky a velké životní změny velmi poctivě. Všechny tyto aspekty se samozřejmě zrcadlily ve výsledku. Ano, i tohle naše diagnostika umí prozradit na 12 stránkách výstupu plného grafů a textu. 😊 A tak náš kolega Marek už před konzultací věděl, že nebudou společně zdaleka probírat jen pracovní stránku, ale bude to povídání o změnách, práci i životě, a to, aniž by o panu Svobodovi kdykoliv předtím slyšel.

A jelikož nás v Novitim vždy zajímá zpětná vazba a názory druhých, byla jsem zvědavá na pohled pana Svobody na jeho vlastní výstup i naši diagnostiku jako takovou. Domluvili jsme si další online schůzku, kde jsme probrali to i mnoho dalšího z jeho profesního života a plánů do budoucna. Zajímalo mě také, jak probíhala jeho konzultace a jaký z ní měl dojem. A hlavně! Zda má pocit, že mu diagnostika v něčem pomohla.

A co mi tedy pan Svoboda odpověděl?

„Váš kolega mi byl při konzultaci velice nápomocný, i při všech mých všetečných otázkách, které jsem kolem toho měl. Myslím, že jsme vyhrazený čas přetáhli minimálně o půl hodiny, protože jsem se stále na něco vyptával. Informace, které jsem dostal byly zajímavé. Nikdy jsem se na určité věci nedíval tímto stylem. Možná moje podvědomí opravdu sehrálo správnou úlohu a objasnilo mi věci, které jsem si do té doby neuvědomoval nebo nepřipouštěl“.

„Ano, sedělo to. Někdy možná se sebezapřením. Některé věci jsem si dříve nepřipouštěl, něco mě zase překvapilo, protože jsem čekal něco úplně jiného. Ale Váš kolega mi vysvětlil, že to, co si myslím a podvědomě dělám, může být někdy v konfliktu. To, co navenek vnímám, nemusí být doopravdy to, co se děje uvnitř mě a potom mé reakce nemusí být takové, jaké sám od sebe očekávám.

„Co mi dost pomohlo je, že mi pan Marek poradil, jakým způsobem mohu věci změnit, pokud bych se chtěl v životě posunout. A také mi v těch mých grafech ukázal, kdybych chtěl nějaké hodnoty změnit, jak se k tomu mám postavit, abych se pohnul jiným a chtěným směrem. A kromě toho jsou tam i stránky, o kterých jsem nikdy neuvažoval, že by mohly mít nějaký efekt nebo dopad na moje jednání. Měl jsem před sebou můj profil z úhlu, nad kterým jsem v životě nepřemýšlel nebo ho tak nikdy neviděl.“

Moc mě těší, že jsem dostala takové odpovědi a mohli jsme někomu pomoci. Nejen našemu klientovi, pro kterého jsme nakonec našli i toho pravého, ale i panu Svobodovi, kterého naše diagnostika mimo jiné “nastartovala”! 😊

Pokud i Vy přemýšlíte o změně, potřebujete “nasměrovat” nebo třeba chcete vybrat ty nejlepší do Vašeho týmu – určitě se ozvěte, naše diagnostika je velmi šikovný nástroj, který má široké využití. Jak pro firmy, tak i pro jednotlivce 😉

Krásný den!

Katka a celý tým #myjsmeNovitim

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte nám napsat na email info@novitim.cz. Rádi se vám budu věnovat.

Back To Top