Zákon č. 171/2023 Sb. – Zákon o ochraně oznamovatelů
V našem článku se zaměříme na důležitý zákon týkající se whistleblowingu a ochrany oznamovatelů. Tento zákon přináší povinnosti pro zaměstnavatele a poskytuje rámec pro oznamování nekalého jednání, což umožňuje odhalovat a řešit rizikové situace bez obav o postihy pro oznamovatele. Dále se dozvíte o termínech pro zavedení interního oznamovacího systému, rozsahu působnosti zákona a možnostech externího zajištění. Důležitý aspekt zahrnuje i riziko pokut pro zaměstnavatele, kteří tuto zákonnou povinnost neplní.
Co je whistleblowing
Whistleblowing je termín používaný k popisu situace, kdy zaměstnanec nebo jiná osoba ve firmě, která má přístup k citlivým nebo neetickým informacím, se rozhodne informovat o nepravostech, korupci a jiném nekalém jednání v organizaci. Tato osoba se stává oznamovatelem (whistleblowerem) a zpravidla podává své informace interně v rámci firmy nebo jiným externím a relevantním institucím.
Účinnost zákona
Zákon o ochraně oznamovatelů je účinný od 1.8.2023. Pokud jste zaměstnavatel s více než 250 zaměstnanci, tak k tomuto datu už jste celý systém již nastavili a spustili. Pokud máte více než 50 a méně než 250 zaměstnanců, musíte zavést interní oznamovací systém k 15. 12.2023.
Na koho se konkrétně zákon vztahuje?
- Na firmy s nejméně 50 zaměstnanci
- Na veřejné zadavatele (především obce s nejméně 10 tisíci obyvateli)
- Na orgány veřejné moci působící v oblastech vymezených zákonem
Co zákon řeší?
Zákon upravuje povinnosti zaměstnavatelů, kteří musejí zajistit, aby mohl zaměstnanec nebo i jiná osoba ve společnosti nahlásit neetické, korupční nebo jiné nekalé a protiprávní jednání.
Společnosti to umožní odhalovat a řešit riziková jednání a problémy, které by jinak mohly zůstat skryty, a to bez toho, aby byl oznamovatel následně jakkoliv postižen či šikanován. Zaměstnavatel musí mít připraven interní oznamovací systém a má zaručit důvěrnost oznamování, které následně musí prozkoumat a řešit příslušnými kroky a opatřeními. Musí mít také určenou nezávislou osobu s právním vzděláním, která bude tato oznámení přijímat písemně, ústně nebo telefonicky a následně postupovat v jejich prošetření a řešení.
Jestliže nemáte kapacitu whistleblowing zajištovat interně, můžete se obrátit na externí společnosti, které vám ho pomůžou aktivovat a budou vám zajišťovat i správu celého oznamovacího systému. Postarají se také o příjem oznámení a jeho správné posouzení v souladu s legislativou.
Více k ochraně oznamovatelů zákon č. 171/2023 Sb. a dále ve zveřejněném navazujícím zákoně č. 172/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů.
Potřebujete pomoci s náborem a najít ty nejlepší talenty k vám do firmy? Dejte nám o sobě vědět, ozveme se vám a společně probereme, jak na to. Klikněte TADY
Další článek, týkající se novinek a změn, které řeší firmy v oblasti práva, najdete níže:
https://novitim.cz/novela_zakonik_prace_2023_novinky_pro_firmy/