skip to Main Content

Jací jsou a co očekávají od zaměstnavatele zoomers – zástupci nejmladší generace❓

Zoomers.  ⏳⏳  Jsou to dříči, ale chtějí dost volna na své koníčky a přátele. 🤹‍♀️

A kdo vlastně zoomers jsou ❓ Jde o označení zástupců generace Z. Lidé, kteří se narodili přibližně mezi lety 1995 až 2010.  Někdy se jim říká i “internetová generace”. Žijí rychle, nemají rádi dlouhá čekání a zdlouhavé procesy. Vyhledávají raději vizuální podněty a interaktivní metody.

Podle nejnovějších studií budou zoomers do roku 2025 tvořit 27% celosvětové pracovní síly. 

S nimi přichází na pracoviště několik nevyhnutelných ale pozitivních změn, kterým by zaměstnavatelé měli věnovat pozornost. 

A tak jsme pro vás sepsali čtyři hlavní očekávání generace Z, nejmladších zoomers, a tipy, jak s nimi v HR pracovat. 

1️⃣ Tito zaměstnanci chtějí mít pocit sounáležitosti a být nadřízenými více oceňováni.  Pokud se cítí angažovaní a za značkou zaměstnavatele stojí, pracují velmi tvrdě.  

Náš tip: Zapojte své zaměstnance, učte je dovednostem, které na pozici potřebují a nechte je u vás vyniknout. Dostatečně a pravidelně oceňujte jejich úspěchy a dobrou práci.  

2️⃣️ Rovnováha mezi soukromým a pracovním životem je pro ně zásadní. Neprahnou čistě po práci na dálku, chtějí být v kontaktu se svými kolegy i v kanceláři.  

Náš tip: Umožněte flexibilitu a kombinaci. Dejte jim možnost pracovat ve dnech a časech, které preferují, třeba o víkendu výměnou za některý všední den. Pokud je to možné, zaveďte u vás hybridní styl práce. Nechte vybrat zaměstnance dny, kdy chce pracovat z kanceláře a kdy z domova. 

3️⃣Mají high-tech očekávání. Narodili se do internetové a digitální doby. 

Náš tip: Abyste si své talenty ve firmě udrželi a nové přilákali, umožněte jim přístup ke kvalitním technologiím. Často zvýší produktivitu, motivaci i loajalitu. Udělejte zaměstnanecký průzkum, zjistěte, jaká vylepšení by navrhli vašemu technologickému balíčku. Zhodnoťte požadavky zaměstnanců a vaše možnosti.  

4️⃣Hledají autenticitu a inkluzi. Zastávají pevné hodnoty a přesvědčení. Očekávají stejný přístup zaměstnavatele k sociální spravedlnosti. 

Náš tip: Nechte své zaměstnance svobodně se vyjádřit. Více se jako firma soustřeďte na společenskou odpovědnost a buďte v tomto tématu otevření dialogu a komunikaci. 

Tohle všechno je fajn k nalákání a udržení si talentovaných zaměstnanců ve firmě.  

Ale je to stejné i v kontextu poptávky služeb a produktů. Pokud jako firma chceme přilákat novou generaci Z do skupiny našich zákazníků, musíme se také přizpůsobit jejich očekáváním. 

 

tým Novitim

tým Novitim

Na email info@novitim.cz nám můžete zaslat svoji reakci nebo odpověď.
Nepůjde-li to jinak, volejte na číslo +420 792 249 379.

Back To Top