Skip to content
Syndrom vyhoření přichází pomalu a nepozorovaně
Syndrom vyhoření přichází pomalu a nepozorovaně
Syndrom vyhoření přichází pomalu a nepozorovaně
syndrom vyhoření test řešení
Syndrom vyhoření přichází pomalu a nepozorovaně
Syndrom vyhoření přichází pomalu a nepozorovaněsyndrom vyhoření test řešení

Syndrom vyhoření přichází pomalu a nepozorovaně

Syndrom vyhoření je stav, který vás vyčerpává emočně i fyzicky.

Může vás postihnout v důsledku dlouhodobého a intenzivního stresu. Zejména ve spojení s prací nebo jinými závazky. Pokud vás již trápí tento stav, zcela jistě pociťujete vyčerpání a bezmocnost. Máte sníženou motivaci, schází vám energie a ztrácíte schopnost zvládat každodenní úkoly. A pravděpodobně netušíte, co se to s vámi děje. 

Nebezpečí vyhoření hrozí všem. Nestíháte vyvážit pracovní a osobní život? Potřebujete alespoň 25 hodin denně? A ideálně 4 ruce? Tak to už slyšíte jasné varovné signály! Ale pozor. Tak zvaně vyhořet můžete i vy, kteří se věnujete například „pouze“ rodině. Nejedná se jen o práci v kontextu zaměstnání či podnikání. 

Zkrátka, když dlouhodobě překračujete své fyzické a emocionální kapacity a nemáte dostatek času nebo zdrojů na odpočinek a „dobití baterek“. Když zapomínáte, že nejste perpetuum mobile. 

Představte si, že jste jezdci Tour de France. Je to nesmírně náročný závod. Jedete většinou na vaše absolutní maximum. Celé tři týdny. Ale po každé etapě následuje precizní regenerace. Postará se o vás masér, lékař a výživový specialista. Aby vám doplnili síly. Ráno můžete zase vyrazit na vaše max, proto tam jste. A v průběhu závodu máte ještě dva volné dny na odpočinek.  

Naštěstí existují metody, jak nebezpečí vyhoření identifikovat včas. Například unikátní analýza osobnosti. 

Syndrom vyhoření – poznáte hlavní příznaky? 

  1. Vyčerpání a únava: dochází vám energii, nemáte motivaci k plnění úkolů. Každodenní činnosti vám připadají nesmírně těžké a náročné. 
  2. Snížená výkonnost: Ztrácíte schopnost soustředit se, rozhodovat nebo efektivně pracovat. Klesá váš výkon a produktivita. 
  3. Emoční „vypalování“: Prožíváte nadměrně negativních emocí, jako je podrážděnost, frustrace, beznaděj, smutek nebo lhostejnost. Znamená to, že přicházíte o radost ze své práce a zájem o dříve milované aktivity. 
  4. Odcizení: Začínáte se distancovat od ostatních lidí a ztrácíte schopnost navazovat a udržovat vztahy. Prostě na to nemáte energii a náladu. 

Řešení? Odhalte nebezpečí včas! 

Vyhoření není pouze chvilkovým pocitem vyčerpanosti, ale dlouhodobým stavem, který může mít závažné důsledky pro vaše fyzické i psychické zdraví. Málokdy sami na sobě poznáte, že se vás tento syndrom týká. V tomto jste většinou závislí na všímavosti a reakci okolí. 

Máte možnost poznat nebezpečí vyhoření včas. U sebe i u vašich zaměstnanců. Dokud je prostor něco s tím udělat. Zatáhnout za záchrannou brzdu. Tato přesná metoda vám to umožní. Docela snadno. 

Pokud máte jakoukoli reakci, dotaz nebo požadavek, neváhejte mi napsat na email petr@novitim.cz nebo rovnou zavolat na číslo +420 603 373 993. Vaše zpětná vazba je pro mě velmi cenná. Rád se vám budu věnovat.

Back To Top